Sınır Koyamıyoruz Çünkü..

Sınır Koyamıyoruz Çünkü..

Sınır çizemiyoruz çünkü sınırları çizdiğimizde bencil algılanıyoruz, kibirli algılanıyoruz, reddetmiş oluyoruz.

.

\\\"SINIR\\\"


       Sınır çizemiyoruz çünkü sınırları çizdiğimizde bencil algılanıyoruz, kibirli algılanıyoruz, reddetmiş oluyoruz. Herkes için herşeyi yapamayız. Kendi hislerinizden önce herkesin hislerini düşünürseniz yaşam enerjinizi düşürebilirsiniz. Başkalarının ihtiyaçlarıyla ilgilenirken, kendi ihtiyaçlarımızı göz ardı etmemek bencillik olarak adlandırılmaz. Aksine bu hayatınıza koyduğunuz en anlamlı sınırdır. Kendinize ayıracağınız bu vakit ile yaşam enerjinizin yükseldiğini fark edeceksiniz. Başkalarının sorunlarını kendi yükümlülüğümüzde hissetmediğimizde mutlu oluruz. Kısacası sınır, \\\"mesafeli olmanın en iyi yanıdır. Aldığınız kararları sorgulayamaz, düşüncelerinizi yargılayamazlar ve siz izin vermedikçe hayatınıza dahil olamazlar. \\\"

 

Farkındalığımızı arttırır

 

       Vanderbilt Üniversitesi psikologu Chad Buck’ sınırlar, bariyer veya duvar değildir. Sınır koymak, kendi duygularınız ve fikirlerinizle başkalarının duygu ve fikirlerini ayrı tutmaktır’ diyor. Sınırlarınızı belirlemek için önce kendi ihtiyaçlarınızı ve hislerinizi anlamanız gerekir. Bu kendinizle ilgili farkındalığınızı artırır ve sizi geliştir.

 

Kararları siz verirsiniz

        Sınır koymadığımızda, diğer insanlar hayatımızda çok fazla söz sahibi olur, bu durumda bizi sinirlendirebilir. Ancak kararlı ve çizgilerimizin farkında olarak söz sahibi olabiliriz. Çoğumuz birileri bize konuşmaya söz hakkı sahibi olduğunda karşı tarafı kırmamak için ne hissetiğimizi ne düşün düğümüzü dile getirmekten kaçınırız, neyi tolere edip neyi edemeyeceğimizi anlatmamız gerekir. Sınırlarımız başkalarına kim  olduğumuz hakkında bilgi verir, bunun için en etkili iletişim yolunu seçmeliyiz.

 

Herkes için değil, kendimiz için...

        Sınır koymanın en iyi yolu hayır diyebilmemizdir. Bu bizim herşeyi kabul etmediğimizi benim kararımda böyle dememizi sağlar. Birilerini memnun etme alışkanlığımızdan kurtuluruz. Korkularımız bizim hayır dememize engel olmasın yeni istediğimiz ’BEN’ için başlangıca atılan yol olsun. Hayatımıza biz istediğimiz  kadar dahil olsun birileri….

 

                                                                                                       -Psk. Goncagül Çağli

1315 Görüntüler

Yorumlar