Splinter Kanaması Nedir Nasıl Olur ve Tedavisi

Splinter Kanaması Nedir Nasıl Olur ve Tedavisi

Genellikle, bir hasta darbe yaralanması gibi fiziksel travma geçirdiği zaman splinter kanaması geçirir

.

Genellikle, bir hasta darbe yaralanması gibi fiziksel travma geçirdiği zaman splinter kanaması geçirir. Sporcular çivinin altında kılcal damarların veya küçük kan damarlarının hasar görmesi durumunda ortaya çıkan bu tür bir yaralanma riski altında olabilir. Nadiren, splinter kanamalarına ilaç neden olabilir. Aspirin gibi kan incelticilerinin yanı sıra tezgâh üstü ağrı kesiciler bazen çivinin altında kanama ile sonuçlanabilir.

Splint kanaması, nadiren alttaki bir tıbbi durumdan da kaynaklanabilir. Tekrarlayan kanamalar geçiren hastalar, daha ciddi bir sorunu gidermek için bir doktor tarafından muayene edilmeleri gerekebilir. Onikomikoz gibi mantar enfeksiyonu bu duruma katkıda bulunabilir. Tırnak sedef hastalığı da bir faktör olabilir, çünkü tırnağın inceltilmesine neden olur, bu da küçük damarları yaralanmaya karşı daha savunmasız hale getirir.

Lupus ve Raynaud hastalığı gibi daha ciddi durumlar da splint kanamalarıyla ilişkilidir.

Küçük kan pıhtısı olan mikroemboli ve kan damarları iltihaplandığında oluşan vaskülit de bu çivi durumuyla bağlantılıdır. Endokardit adı verilen kalp kapak enfeksiyonu olan hastalar bazen çivilerin altında kanama gelişebilir; Bununla birlikte, genellikle daha ciddi belirtiler fark edilir. Bir doktor, bir hastanın çivilerinin anormal görünümüne neden olan bir nedeni olduğundan şüphelendiğinde olası problemleri kontrol etmek için muhtemelen testler yapılacaktır. Hastanın ilgisiz görünmesine rağmen, sahip olduğu diğer tüm belirtileri açıklaması esastır. Doktor, sistemik inflamasyonu kontrol eden tam kan sayımı (CBC) ve eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) gibi kan testleri isteyebilir. Bir ekokardiyografi veya göğüs röntgeni gibi görüntüleme testleri de yararlı olabilir.

Splinter kanamasının kendisi için özel bir tedavi yoktur. Çivi büyüdükçe sonunda kaybolur. Hastalar bölgeyi tahriş etmemeli ve tırnağa daha fazla travmayı önlemelidir. Altta yatan bir tıbbi duruma sahip olanlar bu teşhis için tedavi görür.

Yorumlar