HEMŞİRELİK MESLEĞİ

HEMŞİRELİK MESLEĞİ

HEMŞİRELİK MESLEĞİ Florence Nightingale Kimdir?

.

HEMŞİRELİK MESLEĞİ

Hemşire Nedir?

Hemşire, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, kronik ya da akut fiziksel ve zihinsel hastalıktan muzdarip hastalar için sağlık kuruluşlarında veya evde tıbbi bakım sağlayan sağlık hizmetleri sektörüne bağlı kutsal bir meslektir.

Hemşireliğin tanımında da olduğu gibi hemşirelik mesleği son derece yüksek ahlaki bir anlayış ve davranış temeli üzerine kurulmuştur. Dünyada ve ülkemizde hemşireliğin temel sorumluluğu; toplumun sağlığını yükseltmek, sağlıklı bireyin sağlığını korumak, hastalıklı bireyi tedavi etmek ve acıyı dindirmektir. Bir hemşire bu sorumlulukları yerine getirirken bilgili, ahlaklı ve vicdanlı olmalıdır.

Florence Nightingale Kimdir?12 Mayıs 1820 yılında İngiliz bir ailede doğan modern hemşireliğin kurucusudur. Kırım Savaşı sırasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkmış, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapmıştır. Hemşireliğe son derece olumlu bir itibar kazandırmış ve Viktorya kültüründe bir ikon olmuştur. Özellikle gece gündüz demeden yaralı askerlere baktığı için kendisine \"Lambalı Kadın\" denmiştir. 1860 yılında Nightingale, Londra\'da St. Thomas’ Hospital\'da kendi hemşirelik okulunun kurulmasıyla profesyonel hemşirelik vakfının temellerini atmıştır.

İlk Türk HemşireHemşirelerin tarihi dünyada 1862\'de başlarken, Türkiye\'de 1911\'li yıllara kadar uzanıyor. O yıllarda başlayan Trablusgarp Savaşı\'nda askerlerin ağır kayıp vermesi ve sağlık hizmetlerinin yeterince karşılanamaması nedeniyle o dönemde Hilal-i Ahmer Cemiyeti olarak adlandırılan Kızılay tarafından 1911 yılında Türkiye\'nin ilk hemşirelik kursu açıldı. Müslüman kadınlardan gönüllülük esasıyla alınan hemşire adayları, 6 aylık kursun ardından sertifika alarak hemşire oluyorlardı. Kurtuluş Savaşı sonrası Türkiye Cumhuriyeti\'nin ilk hemşirelik okulu İstanbul\'da açıldı. Bu okulu 1939 yılında Ankara\'da açılan Askeri Hemşirelik Okulu izlerken, 1943\'te Verem Savaş Derneği, 1946\'da ise Sağlık Bakanlığı İstanbul\'da birer hemşirelik okulu açtı. Bu okullar ortaokul düzeyinde 3 yıl, lise düzeyinde ise 4 yıl hizmet vermekteydi.

1912 yılında açılan hemşirelik kursundan ilk mezun olan hemşirelerden birisi de 29 Haziran 1882\'de İstanbul\'da doğan Safiye (Hüseyin) Elbi, Türkiye\'de modern hemşireliğin gelişmesine katkısı olmuş bir meslek kadınıdır. Balka Savaşı ve I. Dünya Savaşı\'nda gönüllü hemşirelik yapmıştır. Türkiye\'de Cumhuriyetin ilanından sonra da pek çok hayır kurumunda ve dernekte görev alıp, kadınların sosyal hayata katılması için çalışmalarda bulundu. 1925\'te İstanbul\'da kurulan Kızılay Hemşire Okulu\'nda idareci ve öğretmen olarak görev yaptı. Babası, makine mühendisliğinin Türkiye\'deki öncülerinden olan Tersane-i Âmire başmühendisi Ferik Amet Besim Paşa, annesi bir İngiliz soylusu olan Hammond Wilward\'ın kızı Josephine Wilward\'dır.

Görevi sırasında Türk askerleri kadar yaralanan yabancı askerlerin de tedavisini yapan Safiye Hüseyin bir anısında, \"Bir gün bir İngiliz yaralısı bulduk, gemiye getirdik. Zavallı çiçek gibi bir delikanlıydı. Başından aldığı bir yara ile gözlerini kaybetmişti. Gözlerinin üstüne siyah uzun bir sargı sarmıştık. Ağzına damla damla su akıttık. Yaralıların sayıkladıkları en tesirli kelimelerden biri de budur: \'Su\'. Hiçbir ağır yaralının susuz ölmemesine son derce dikkat ederdik. Bir İngiliz yaralısının da ağzına su akıttık. Çok üzgündü, İngilizce mütemadiyen \'öleceğim\' diyor, arkasından nişanlısının ismini söylüyordu. Ölüm halinde bulunan adama son vazifemi düşündüm. Ve onun düşman askeri olduğunu bir an için aklıma getirmeyerek kendisini İngilizce, kendi ana dili ile teselli ettim. Katiyen ölmeyeceksin, yaşayacaksın. Bütün bu korkulu günler geçecek. İyi olup memleketine gideceksin, nişanlına kavuşacaksın. Bu İngilizce teselli onun öyle hoşuna gitti ki, bir müddet sonra yüzünde müsterih, hatta memnun çizgiler peydahlandı ve öldü\" diyordu.

 

Hemşirelik KanunuTürkiye\'de 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu\'nun yürürlüğe girdiği 28.02.1954 tarihinde diğer sağlık disiplinlerinden farklı olarak, kendine özgü bir yasaya sahip olma ayrıcalığı oldu.

Kanuna göre hemşireliğin tanımı şudur:

-  Türkiye\'de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere Hemşire unvanı verilir.

- Bu kanunun yürürlüğe girmesinden evvel usulüne göre hemşirelik sınıfına alınmış olanlar sanatlarını yapmaya ve hemşire unvanını kullanmaya devam ederler.

HEMŞİRELİK GÜNÜ NE ZAMAN

Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl dünya genelinde Florence Nightingale\'in doğum günü olan 12 Mayıs tarihinde kutlanan özel gün bazı ülkelerde 6-12 Mayıs günlerini içeren hafta boyunca kutlanır. Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

 

2020 Uluslararası Hemşireler Yılı

Uluslararası Hemşire Günü vesilesiyle Florence Nightingale\'in doğumunun 200. yıldönümü vesilesiyle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Hemşireler konseyi tarafından, Nisan 2020 yılında yayınlanan, ülkemizin de içinde yer aldığı 191 ülkenin 2020 hemşire durum raporu hemşirelerin sağlık bakımındaki önemini vurgulamak için bu yılı Uluslararası Hemşireler Yılı olarak belirledi. 21. yy’ın sağlık hedeflerine ulaşılmasında hemşirelerin daha etkili olması için güçlendirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.

 

Hemşireler Neler Talep Ediyor?

-Hemşire işgücü planlaması yapılmadan, çok sayıda hemşirelik okulu açılması, ihtiyaç ve kapasiteyi aşacak sayıda kontenjan ayrılması,

-Hemşirelik okullarına hemşirelik dışı yönetici atanması 4. Hemşire insan gücü planlamasının doğru ve uygun şekilde yapılmaması,

-100 binden fazla hemşire atama beklerken, hemşire açığı var gerekçesi ile hemşire görev, yetki ve sorumluluklarının diğer sağlık çalışanlarına devredilmesi -Fazla mesai, uzun çalışma saatleri ve aşırı iş yüküne bağlı tükenmişlik yaşanması, işten ayrılmaların ve hemşire devir hızın artması

-Hemşireler için güvenli çalışma ortamlarının oluşturulmaması

-Elli yılı aşkın bir süredir devam eden Hemşirelikte lisansüstü eğitimine rağmen, kurumlarda halen uzman hemşirelik kadrosunun olmaması,

-3600 ek göstergenin halen verilmemiş olması gibi pek mümkün şeyleri talep ediyoruz.

 

Covid-19 Pandemisi dolayısıyla vefat eden tüm sağlık çalışanlarına Allah\'tan rahmet, ailesine ve sevdiklerine baş sağlığı diliyoruz. Bugün 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü. Her sene kutladığımız bugün, bu sene Covid-19 pandemisine denk geldi. Sosyal medya da Hemşireler Günü dolayısıyla gördüğümüz birçok paylaşımda, hemşirelere gerekli maaş artırımının yapılması gerektiği, çalışma şartlarının düzenlenmesi gerektiği, daha fazla atama yapılması ve buna benzer birçok talep iletilmiş. Evet aslında taleplerin hepsi yerinde talepler ve olması gerekenler. Ancak biz bugün sizlere böyle şeyler anlatmayacağız.

.

Bir hemşire arkadaşın yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

.

\"Kendimi seviyorum, hemşire olduğum için daha çok seviyorum. Her sabah hastalar dışında Günaydın diyebileceğim bir insan grubu yok benim için. Mesela bir avukat olamazdım, Kuaförlük yapamazdım. Üst düzey yönetici, esnaf, ticaret ile uğraşıp hesabını tutamazdım. Para kazanmayı beceremezdim. Yaptığım yapabileceğim en iyi, en güzel işi yapıyorum. HEMŞİREYİM ben. İnsanların kalbine yüreğine dokunabilmek, acısını hafifletebilmek. Söyleyin şimdi bana hangi meslek grubunun da hangi parayı kazanan iş kolunda sabah sabah teşekkür ve kalben dua eden insan topluluğu var hem de senin cebine para koymadan en temiz en masum duygularla. Kezban hemşire iyi ki seni tanıdım iyi ki sabah sabah Allah seni karşıma çıkardı diye başlayan, Anama  babama kızıma kocama bile dua eden güzel hastalarımın hafızasında kalmak kalabilmek gurur ve mutluluğuyla iyi ki hemşireyim.\" Hemşire Kezban Kumru

 

 

2306 Görüntüler

Yorumlar