Lise Mezunu vs Üniversite Mezunu

Lise Mezunu vs Üniversite Mezunu

Evet arkadaşlar uzun zamandır sağlık çalışanı arkadaşların gündeminde olup fakat devletin gündeminde olmayan atamaların haricinde birde lise mezunu hemşire ve üniversite mezunu hemşirelerin atamaları kafamızı karıştırmakta...

.

 Evet arkadaşlar uzun zamandır sağlık çalışanı arkadaşların gündeminde olup fakat devletin gündeminde olmayan atamaların haricinde birde lise mezunu hemşire ve üniversite mezunu hemşirelerin atamaları kafamızı karıştırmakta. Öyle bir hal almış durumdaki iki taraf bir birine düşman kesilmiş gibi davranıyor.
  Hemşirelik mesleği gerçekten özveri, sabır ve bilgi donanımı gereketiren bir meslek gurubu. Bu mesleğin Lisans eğitimini tamamlamış, Formasyon eğitimi almış üzerine birde Yüksek lisanas yapmakta olan biri olarak söylemem gerekirse Lise mezunu arkadaşlar kesinlikle ''ben hemşireyim'' dememeli.
  Eğitim sistemimizden kaynaklanan sorunlardan dolayı bir dönem hemşire yardımcısı diye alınan arkadaşlar hemşirelik kadrosundan atama bekler oldu. Bu arkadaşların gerçekten mağdur olmasını ben ve benim gibi düşünen hemşire arkdaşlar istemez fakat bu arkadaşlarda ''hemşireyim benide bu ünvanla atayın'' dememeli. Formasyon aldığım yıl bir lisede hemşire yardımcılığı okuyan kardeşlerimin derslerine girdim onların stajına şahit oldum sonra dönüp üniversitede okuduğum derslere ve çıktığım stajlara baktım ve Hemşirelik mesleği Lisans eğitimi gerektiren bir meslek gurubu olduğunu kesinlikle söylemek isterim.
   Arkadaşlar hemşirelik iğne yapmakla tansiyon ölçmekten ibaret değildir. Yeri geldiğinde Ekg yorumlayabilmeli, aldığı farmakoloji derslerinden faydalanıp ilaç hesaplamaları yapmayı ilaç etken maddelerini bilmesi gerekir vs vs o yüzden Lise mezunu arkadaşlara bir tavsiyem var Hemşire olmak istiyorsanız önce lisans eğitiminizi tamamlayın, evet mağdur edildiniz fakat bu mağduriyetinizi hemşire olarak atanmak olarak gideremezsiniz.

882 Görüntüler

Yorumlar