Pandemi Sürecinde Öğrenci Hemşire Olmak

Pandemi Sürecinde Öğrenci Hemşire Olmak

Pandemi sürecinde bir öğrenci hemşire bu süreçte nasıl bir hemşirelik eğitimi alıyor?

.

Herkese merhaba benim adım Berat ben Karadeniz Teknik Üniversitesin de Hemşirelik 2. Sınıf öğrencisiyim sizlerin de bildiği gibi mart ayından beri küresel çaptaki bir pandeminin içerisinde bulunmaktayız.

Bu yazımda sizlere bu pandemi sürecinde bir öğrenci hemşire olarak bu süreçte nasıl bir hemşirelik eğitimi aldığımı aktarmak istedim öyleyse haydi başlayalım herkesin bildiği gibi diğer sağlık branşlarına ait bölümlerde olduğu gibi hemşirelik eğitiminin temeli de teorik eğitim ve bolca klinik eğitimden oluşur. Bu klinik eğitim okulların yönetmeliğine göre değişmekle beraber genel olarak 1. sınıftan intörn senesi de dahil olmak üzere 4 yıllık lisans eğitimi boyunca her sene yapılır ve biz öğrenci hemşireler bu klinik eğitimlerinden hem puan alırız hem de öğrendiklerimizi pekiştiririz. Tabi ki bu pandemi öncesi dönem için geçerliydi bu noktada ise yazımın asıl amacına geliyoruz pandemi süreci benim hemşirelik eğitiminin temeli olan uygulamaları tam anlamıyla kavratıcı olarak görülen 1. sınıftaki klinik staja çıkma zamanıma denk geldi ve benim gibi nice öğrenci hemşirenin klinik staj zamanına denk geldi. Peki biz ne yaptık bu durumda klinik stajını doğal olarak sayfalarca ödev hazırlayıp pratik yapmadan geçtik. Kendim ve diğer öğrenci hemşire arkadaşlarım adına şunu söyleyebilirim temel hemşirelik becerilerini tam anlamıyla kavrayamadık, birçoğumuzun saatlerce uğraşarak kafasına kazıdığı uygulamaya dökülmesi gereken bilgiler uygulamaya dökülmediği için ne yazık ki ya unutuldu ya da unutulmaya yüz tuttu.

Dilerseniz madalyonun diğer yüzü olan teorik eğitim yönünden konuşalım. Teorik eğitim konusu klinik eğitime göre çok daha iyi geçti fakat sizlerin de takdir edeceği gibi yüz yüze eğitimin yanından dahi geçemezdi bu iddiamı şöyle açıklayayım pandemi öncesi dönemde teorik eğitim yine okula, derse ve hocalarımıza göre değişmekle beraber kılavuz olsun diye ortalama bir değer olarak 3 saatlik dersi ele alalım normal işleyişe göre 1,5 saat işlenip 15 dakika ara verilip tekrar 1,5 saat işlenir ve ders bitirilir. Pandemi sürecindeki uzaktan eğitimde ise 3 saatlik dersi 50 dakika ile sınırlandırmıştı benim ve başka okullardaki birçok öğrenci hemşire arkadaşlarımın okulları. Bu noktada kendi okulumdaki hocalarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum çünkü kendilerine bildirilen 50 dakikalık süre haricinde çoğu kez ek derslerle teorik eğitim tarafında oluşabilecek eksikleri önlemeye çalıştılar.

Yazımı özetlemem gerekirse bana göre pandemi sürecindeki aldığım hemşirelik eğitimi teorik açıdan idare edecek fakat klinik eğitim açısından aynısını söyleyemeyeceğim bir eğitimdi.

Yine benim fikrime göre pandemi biter bitmez BÖLÜM ayırt etmeksizin tüm sağlık branşlarına ait bölümlerdeki öğrencilere eksiklerini kapatmak için fırsatlar sunulmalı aksi takdirde ileriki dönemlerde sağlık sistemi nitelik kaybı yaşayabilir.

Öğrencisi olduğum hemşirelik mesleğinin ne kadar onurlu, kutsal, yüce ve İnsan hayatı için elzem olduğuna pandemi sürecinde bir kez daha şahit oldum bundan dolayı başta İlerideki meslektaşlarım olacak olan Hemşirelere ve bu koca ailenin diğer fertlerine pandemi döneminde yapmış oldukları sayısız fedakarlıklar ve emekler için minnettarlığımı buradan belirtmek isterim.

 

Maskenizi Takmanız ve Sağlıkla Kalmanız Dileğiyle…

367 Görüntüler

Yorumlar