COVİD–19'UN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ETKİSİ

COVİD–19'UN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ETKİSİ

Onlar bittiler, tükendiler, yoruldular, özlediler.

.

 Covid-19 nedeni ile sağlık çalışanları en ön saflarda büyük bir mücadele vermekteler. Biz de sağlık çalışanlarının bu mücadelesine bir ses verelim ve toplum olarak taşın altına elimizi koyalım. Covid-19 ile karşılaştığımız ilk andan beri sağlık çalışanlarımız canla başla çalışmaktadır.

 Bizler vatandaş olarak covid-19 dan kaçsak da saklansak da o kahramanlar en ön saflarda bizim için, ailemiz için halkımız için savaşmaktalar. Maalesef ki bu süreç hala devam etmektedir.  Sağlık çalışanlarımız artık tükenmişlik duyguları içerisindeler. Hem pandemi sürecinde ağır çalışma şartları hem de ailelerinden, sevdiklerinden, arkadaşlarından uzak olumsuz psikolojilerle yaşama tutunmaya devam etmekteler. Bu ağır çalışma koşullarının yanında anne, baba, evlat özlemi çektiler kokularına hasret kaldılar. Kimi meslektaşımız bu sürecin üzerine çocuk hasretiyle ağladı, isyan etti. Yeri geldi covid-19 onların suçuymuş gibi çocukları ellerinden alındı, yeri geldi apartmanlarda bile istenmediler. Bu kadar ağır iş yükünün üzerine mobbinge maruz kalan meslektaşlarımdan bahsetmiyorum bile. Bittiler tükendiler artık dinlenmeliyiz dediler izinler iptal edildi, dayanacak gücüm kalmadı bırakmak istiyorum bu mesleği dendiğinde ise istifalar iptal edildi. Tulumların içerisinde nefes nefese kan ter içerisinde bazen yemek yemeye bazen su içmeye hatta bazen tuvalete gidecek zaman bulamadılar, çok ağır süreçten geçtiler ve başka insanların hayatını kurtarmak için kendi canlarını ortaya koydular. İlk günlerde herkesin alkışlara boğduğu hakkınız ödenmez dendiği sağlıkçıların gerçekten hakkı ödenmedi. 24 nöbetlerinde arı gibi çalışan hastalarına en iyi tedavi ve bakım veren sağlıkçıların tek kalemde bir maaşı olmadı, söz verilen ek ödemeler verilmedi. Bu durumda emekliliklerine yansıyacak bir maaş göremedik. Psikolojik olarak bitmiş tükenmiş olan sağlıkçılara destek olmak amacı ile önce hak ettikleri değeri toplumda görebilmeleri ve haklarını alabilmeleri için kısaca tüm sağlıkçılar için elimizden geldiğince sesimizi duyurmaya çalışacağız onların sesi olmaya çalışacağız. Hemşirelerin haklarının korunması pandemi sürecinde verilen ayrı bir savaş halini aldı. Bütün sağlıkçılar önce birlik olmayı öğrenmeliyiz ve birlikte bu savaşı yenmeliyiz. Zor bir süreçteyiz ama biteceğine inanmak istiyoruz.

 Aşılar biraz bizleri rahatlatsa içimizi ferahlatsa da bu süreç bitmiş değil ve bu süreç bittiğinde tüm sağlık çalışanları yine sahada olmaya devam edecekler. Psikolojik olarak bitmişlik tükenmişlik içerisinde belki de ailesiyle bir araya gelmeyi, sevdiklerine sıkı sıkı sarılmayı, bu tulumları maskeleri çıkarıp rahat bir nefes almayı ve iş yükünün biraz da olsa hafiflemesini dört gözle beklemekteler. Bu süreçte sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek için empati kurarak belki de evlerimizde kalmalıyız. Çünkü evlerimizde kalmazsak hastanede bize bakım verecek sağlık çalışanları bulamayabiliriz.

Onlar bittiler, tükendiler, yoruldular, özlediler.

 

Burcu Yıldırım

Yorumlar