Hemşire Atamaları Nasıl?

Hemşire Atamaları Nasıl?

Hemşire atamaları nasıl? Hemşire atamaları taban puanları.

.

Hemşirelik Atamaları Nasıl?

Türkiye’de bulunan üniversitelerin çoğunda hemşirelik bölümü bulunmaktadır. Buna bağlı olarak birçok kişi bu bölümde öğrencilik hayatını sürdürürken yine birçok lise öğrencisi de hemşire olabilmenin hayalini kurmaktadır. Ülkemizde birçok bölümde mezun sayısında meydana gelen birikmeden dolayı iş bulma ve atanma ile ilgili problemler yaşanmaktadır. Ancak özellikle hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında var olan ihtiyaç nedeniyle hemşirelik bölümünün atamaları diğer birçok bölüme göre daha iyi düzeydedir. Günümüzde iyi durumda olan bu atama sayılarının yıllar geçtikçe tıkanmaya uğrayabileceği bilinmektedir. Fakat bu tıkanma durumunun birden yaşanmayacağı da bilinmektedir. Ayrıca ülkemizde hem lise hem de lisans düzeyinde hemşirelik bölümü ataması yapılmakta olup genel olarak lisans mezunlarının atama puanları daha düşük olmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından KPSS puanı dikkate alınarak yapılan lisans mezunu hemşirelik bölümü atamaları sonucunda oluşan bazı veriler aşağıda sunulmaktadır.

KPSS 2018/4 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 90,342’dir ve bu puanın sahibi olan aday Malatya Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 66,502’dir ve bu puanın sahibi olan aday Erzurum Pazaryolu Hasan Basri Demirbağ İlçe Devlet Hastanesine atanmıştır. Bu alımda toplam 5582 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2018/5 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 86,326’dır ve bu puanın sahibi olan aday İzmir T.C. SB. SBÜ. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 62,518’dir ve bu puanın sahibi olan aday İstanbul T.C. SB. SBÜ. Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanmıştır. Bu alımda toplam 7234 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2019/1 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada 89,021 puan ile İstanbul’da bulunan Boğaziçi Üniversitesine sadece 1 kişilik alım yapılmıştır.

KPSS 2019/2 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 87,691’dir ve bu puanın sahibi olan aday İstanbul’da bulunan Galatasaray Üniversitesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 82,308’dir ve bu puanın sahibi olan aday Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesine atanmıştır. Bu alımda toplam 6 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2019/4 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 95,124’tür ve bu puanın sahibi olan aday Adıyaman’da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı Kahta Devlet Hastanesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 75,690’dır ve bu puanın sahibi olan aday Erzurum’da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı İspir Devlet Hastanesine atanmıştır. Bu alımda toplam 5000 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2019/6 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 84,749’dur ve bu puanın sahibi olan aday Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 75,114’tür ve bu puanın sahibi olan aday Ağrı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne atanmıştır. Bu alımda toplam 14 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2019/7 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 88,410’dur ve bu puanın sahibi olan aday Adıyaman Besni İlçe Sağlık Müdürlüğüne atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 73,892’dir ve bu puanın sahibi olan aday Niğde Çamardı İlçe Devlet Hastanesi Eynelli Sağlık Evine atanmıştır. Bu alımda toplam 3236 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2020/1 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 86,823’tür ve bu puanın sahibi olan aday İstanbul’da bulunan Galatasaray Üniversitesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 85,219’dur ve bu puanın sahibi olan aday İstanbul’da bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine atanmıştır. Bu alımda toplam 2 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2020/4 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 91,821’dir ve bu puanın sahibi olan aday Trabzon’da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 72,296’dır ve bu puanın sahibi olan aday Sinop’ta bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı Durağan Şehit Hakan Tanrıkulu Devlet Hastanesine atanmıştır. Bu alımda toplam 3235 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2020/5 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 86,221’dir ve bu puanın sahibi olan aday Çorum İl Sağlık Müdürlüğüne atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 65,941’dir ve bu puanın sahibi olan aday İstanbul’da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi/Başakşehir Şehir Hastanesine atanmıştır. Bu alımda toplam 9373 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2020/8 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 85,848’dir ve bu puanın sahibi olan aday T.C. SB. SBÜ. İstanbul Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 64,484’tür ve bu puanın sahibi olan aday İstanbul’da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanmıştır. Bu alımda toplam 1929 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

KPSS 2020/14 Atamasında Taban ve Tavan Puanlar Nasıl?

Bu atamada oluşan tavan puan 95,099’dur ve bu puanın sahibi olan aday T.C. Sağlık Bakanlığı Batman Bölge Devlet Hastanesine atanmıştır. Bu atamada oluşan taban puan ise 73,718’dir ve bu puanın sahibi olan aday İstanbul’da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine atanmıştır. Bu alımda toplam 5950 hemşirelik bölümü mezunu atanmıştır.

Hemşirelik Bölümü Mezunları Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Alımlar için tercihte bulunacak olan hemşirelik bölümü mezunlarının, tercih işlemlerini bu verileri dikkate alarak oldukça dikkatli bir şekilde yapması gerekmektedir. Yine yukarıda belirtilmiş olan verilerden de görüldüğü gibi her atama için büyük şehirler daha yüksek, küçük şehirler ise daima daha düşük puan ile kapatır şeklinde bir düşünceye kapılmak oldukça yanlıştır. Çünkü küçük şehirlerin yüksek, büyük şehirlerin ise düşük puanla kapattığı durumlar da olabilmektedir. Puanlar tamamen o tercih döneminde tercih veren adayların seçimlerine bağlı olarak belirlenmekte olup en küçük ve en büyük puanlarda yine bu seçimlere göre oluşmaktadır.

 

Üniversite Adayları Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Şu anda lise okumakta olanlar ile mezun durumda olup üniversite sınavına hazırlanan adaylar arasında hemşirelik bölümü tercih etmeyi düşünenler bulunmaktadır. Bu adayların da bölüm tercihi yaparken hem günümüzde oluşan atama puanlarını hem de mezun olacakları 4 veya 5 yıl sonrasında meydana gelebilecek değişiklikleri göz önünde bulundurarak tercih yapmaları gerekmektedir. Ayrıca bu gruptaki adayların üniversite sınavı sonucuna göre yapacakları bölüm tercihlerini sadece atanma durumlarını düşünerek yapmaması gerekmektedir. Çünkü bazı adaylar atama puanı düşük olan ve çok sayıda alımın yapıldığı bir bölümü tercih ettikten bir süre sonra o bölümün kendi kişiliği ve özellikleri ile uyuşmadığını fark edebilmektedir. Gelinebilecek bu durumun geri dönüşü ise oldukça sıkıntı yaratabilmektedir. Bu gibi sıkıntıları yaşamamak için de tüm tercih işlemlerinin dikkatli ve araştırılarak yapılması gerekmektedir.

8623 Görüntüler

Yorumlar