Dolgit Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Dolgit Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda Dolgit krem hakkında detaylı bilgiler vererek bilmeniz gereken tüm detaylara değindik.

.

Dolgit krem en çok kas ve eklem ağrıları için doktorların tavsiye ettiği bir kremdir. Bu kremin adı çoğu kişi tarafından duyulsa da nasıl kullanılacağı ve krem hakkındaki diğer bilgiler merak edilmektedir. Bu yazımızda dolgit krem hakkında merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

 

Dolgit Krem Nedir?

Dolgit krem, iltihap giderici ve ağrı kesici ilaç grubunda yer almaktadır. İçeriğinde trigliseridler, gliserol monostearat, sodyum tuzu, lavanta esansı, alüminyum sterarat, neroli esansı ve deiyonize su bulunan bir kremdir. Kemik ağrısı şikayetine sahip olan kişilerde ve romatizma tedavisi için kullanılabilen ideal bir kremdir. Vücutta yanık meydana gelmesi nedeniyle oluşan ağrıları hafifletmekte, omuzlarda oluşan setliği yumuşatmakta ve ağrıları azaltmaktadır. Ayrıca spor yaparken oluşan zedelenmeler ve yaralanmalar sonucu oluşan şişlik ve ağrıları dindirmektedir.

 

Dolgit Krem Ne İşe Yarar?

 • Spor yaptıktan sonra burkulma, ezilme gibi durumlarda oluşan ağrıları gidermekte,
 • Yumuşak doku yaralanmalarını ornarmakta,
 • Siyatik hastalığına etkili çözüm sunmakta,
 • Yetişkinlerde gözlemlenen tendon intihabı tedavisini iyileştirmekte,
 • Düşme ve çarpma sonrası oluşan yırtılmaların tedavisinde,
 • Migren ağrılarını dindirmekte,
 • Boyun ve bel fıtığı sonrası oluşan ağrıların giderilmesinde,
 • Menisküs iltihaplanması tedavisi gibi rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılmaktadır.

 

Dolgit Krem Nasıl Kullanılır?

Dolgit kremi uzman doktor tavsiyesi ile kullanmanız tavsiye edilmektedir. Eğer doktor tavsiyesi dışında bir kullanımınız mevcut olacak ise reçetede yazan talimatlara uyarak kullanmalısınız. Böyle bir durumda genellikle günde 3-4 defa bir miktar kremi ele aldıktan sonra ağrıyan bölgeye yavaş bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Deri kremi emene kadar bu işlem devam ettirilmelidir. Bu şekilde 2-3 hafta sorunlu bölgede kullanmaya devam edilebilir. İyileşme durumlarında bu süre kısalabilir.

 

Dolgit Krem Olası Yan Etkileri Nedir?

Dolgit kremin;

 • Burun akması
 • Göz yaşarması
 • Kalıtsal yatkınlığı olan bireylerde astım gibi nefes alamama sorunu
 • Vücutta kaşıntı
 • Şişme
 • İltihap
 • Kızarıklık
 • Işığa karşı hassaslaşma gibi olası yan etkileri vardır. Kullanmanız gereken dozdan fazlasını kullanmanız olası yan etkilerin görülmesine sebep olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza gidiniz.

 

Kimler Dolgit Krem Kullanmamalı?

Hamile olanlar bu kremi mutlaka doktor kontrolünde almalıdır. Emziren annelerin de kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekir. Gebeliğinin son 3 aylık dönemindekiler ise kullanmamalıdır. Kremin içerisinde bulunan etken maddeye alerjisi olanların kullanması yan etkilerden bir ya da birkaçının görülmesine neden olabilir. 14 yaşından küçük çocukların Dolgit krem kullanması uygun değildir.  Deri ve mukoza üzerinde açık yara ya da egzaması olanlar da bu ilacı kullanmamalıdır. Astım, saman nezlesi ya da kronik akciğer hastaları ve burun içinde şişme olanlar ile yüksek ateşe bağlı olarak gelişen bir hastalığı olanların ise dikkatli kullanması gerekir.

Olası yan etkiler kremi kullandıktan sonraki birkaç saat içinde görülebilir. Alerjisi olanlarda bu süre daha da kısalacaktır. Kremi büyük bir alanda kullanmadan önce derinizin çok küçük bir bölümüne uygulayabilirsiniz. Bu sayede kreme alerjiniz varsa anlaşılacaktır.

 

Dolgit Krem Saklama Koşulları Nelerdir?

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında kutusu içerisinde saklanmalıdır. Soğuk bir yerde saklandığında kremde donmalar gözükebilir. Bu da kremi sürmenizi zorlaştıracaktır. Kontrollü kullanılması gerektiğinden çocukların erişemeyeceği bir yere koyulmalıdır.

 

Dolgit Krem Birim Fiyatı Nedir?

Neredeyse tüm eczanelerden satın alabileceğiniz 50 gram krem içeren tüplerde satılmaktadır. Dolgit krem birim fiyatı 2020 yılı itibariyle 14.49 TL’dir. Bu ilacı alabilmeniz için reçetinizin olması şart değildir.

Bu yazımızda sizlere ağrılara etkili çözüm sunan dolgit krem hakkında detaylı bilgiler verdik. Kremlerle ilgili hazırladığımız diğer içeriklere sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

 

115 Görüntüler

Yorumlar