Elidel Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Elidel Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda egzama kremlerinden biri olan elidel krem ile ilgili bilmeniz gereken detaylara değindik.

.

Elidel krem, egzama ve egzamanın sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelen bir kremdir. Krem hakkında ayrıntılı bilgileri merak edenler için bu yazıyı yazdık. Bu yazımızda “Elidel krem nedir, nasıl kullanılır, faydaları nedir, olası yan etkileri nedir?” gibi aklınıza gelebilecek birçok soruyu  cevapladık.

Elidel Krem Nedir?

Elidel krem topikal kalsinörin inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına ait olmaktadır. Krem, bağışıklık sisteminde egzama rahatsızlığını kötüleştirebilecek belirli maddelerin üretilmesini durdurmaya çalışmaktadır. Beyaz renkli olması, kolay bir şekilde deriye sürülebilmesi ve iz bırakmaması avantajlarındandır. Kremin etken maddesi Pimekrolimus adlı bir bileşendir. Bu bileşenin dışında sodyum hidroksit, susuz sitrik asit, benzil alkol, sodyum setestearil, sülfat mono- ve di-gliserid, setearil alkol, propilen glikol, oleil alkol, trigliserit ve saf su bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi ile reçeteli olarak verilen ilaç, şiddetli egzama rahatsızlığına sahip olan ve diğer ilaçlara olumlu cevap vermeyenler için kullanılmaktadır. Egzama rahatsızlığının dışında sedef rahatsızlığına sahip bireylerde de doktor tavsiyesi ile kullanımına izin verilmektedir.

Elidel Kremin Faydaları Nedir?

Elidel krem, egzama hastalığını iyileştirmek için kullanılan bir ilaçtır. Egzama, cilt kuruluğu ve aşırı kaşınma belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Kaşıntı sonrası deride pul pul dökülmeler meydana gelebilir. Bu ilaç sayesinde cildin savunması yani bağışıklığı değiştirmekte ve böylece egzamaya neden olan alerjik bileşeni azaltmaktadır.  Nethern adı ile halk arasında bilinen genetik bir hastalığa hasta sahipse Elidel krem kullanımı önerilmemektedir. Egzama rahatsızlığının dışında ciltte meydana gelen kaşıntı, iltihap, tahriş, kızarıklık ve sedef hastalığına sahip bireyler için de kullanılmaktadır. Krem içeriğinde kortizon bulunmaması Elidel kremi değer ilaçlardan ayırmaktadır.

Elidel Krem Nasıl Kullanılır?

Elidel kremi doktorunuzun veya eczacınızın size verdiği talimatlar doğrultusunda uygulamanız tavsiye edilmektedir. Kremi derinin baş, yüz, boyun ve derinin kıvrımlı yerlerindeki egzamalı bölgeye uygulayabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde 2 kez uygulanması önerilmektedir. Hastalığın durumuna bağlı olarak daha fazla kullanılması da tavsiye edilebilir. Kremi uyguladıktan sonra nemlendirici krem yaralı bölgeye uygulanabilmektedir. Eğer duş veya banyo yaptıysanız nemlendirici kremi Elidel kremi sürmeden önce yaralı bölgeye uygulayabilirsiniz. 6 haftalık krem tedavisi sonrasında yaralı bölgede hiçbir iyileşme olmaması durumunda doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir. Fazla Elidel krem kullanmanız durumunda ciltte belirli yan etkiler oluşabilmektedir. Yaralı bölgede krem kullanımında önce ellerinizi yıkamalısınız. Tüp içerisinde bulunan kremi belirtilen dozda ele aldıktan sonra ince bir tabaka halinde hastalıklı bölgeyi kaplayacak şekilde sürmelisiniz. Uygulama şekli, deri kremi emene kadar yavaş bir şekilde ovama işlemi ile gerçekleştirilmelidir. Sürme işlemi bittikten sonra keremin kapağını kapatarak kutusunda saklamanız önerilmektedir.

Elidel Krem Olası Yan Etkileri Nedir?

Her kremde olduğu gibi krem içerisindeki kişinin cilt özelliklerine bağlı olarak belirli yan etkiler oluşturabilmektedir. Kremi kullandıktan sonra karşılaşabileceğimiz olası yan etkiler:

  • Şişlik ve ağrı
  • Deri döküntüleri
  • Kurdeşen
  • Ciltte yanma hissi
  • Deride tahriş, kaşıntı ve kızarıklık
  • Kıl köklerinde enfeksiyon oluşması gibi sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Bu gibi problemlerle karşılaşılması durumunda doktora gidilmelidir. Ortaya çıkan yan etkileri belirtip gerekli çözümün yapılması sağlanmalıdır.

Elidel Krem Saklama Koşulları Nedir?

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında çocukların ulaşamayacağı bir yerde ambalaj içerisinde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Elidel Krem Birim Fiyatı Nedir?

Elidel kem 30 g sıvı krem alüminyum tüpler içerisinde eczanelerde satılmaktadır. 2020 yılı itibari ile birim fiyatı 98,15 TL’dir.

Bu yazımızda sizlere Elidel krem hakkında detaylı bilgiler verdik. En yeni krem içeriklerimiz için takipte kalın!

9017 Görüntüler

Yorumlar