Covid-19 ve KOAH Hastaları

Covid-19 ve KOAH Hastaları

COVİD-19’un KOAH hastaları üzerinde ne gibi etkileri vardır? Hastaları neler bekliyor?

.

31 Aralık 2019’da Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Wuhan’da görülen koronavirüs (COVİD-19) kısa bir süre içinde tüm dünyayı etkisi altına almıştır. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel salgın ilan edilmiştir.
COVİD-19 hastalığının seyri eşlik eden ek hastalıklardan etkilenebilmektedir. Kronik akciğer hastalığı olanlar mevcut salgında daha fazla risk altında olduğu kabul edilmektedir. KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tanısı olan hastaların COVİD-19’ a yakalandıklarında solunum problemlerinin artması ve gelişebilecek komplikasyonlar açısından daha fazla risk altında olabilmektedir. KOAH’lı hastaların virüsle bulaş ihtimalini en az indirmek ve enfeksiyondan korumak bu yüzden çok önemlidir. Bunun için mümkün olduğunca evlerinde kalmaları ve toplu ortamlardan kaçınmaları gerekmektedir.
Yeni normal denilen kavram ile birlikte salgının ilk dönemlerindeki önlemler kontrollü bir şekilde günlük hayata tekrardan uyarlanmıştır. Tüm insanların uyması önerilen maske, mesafe ve hijyen kuralına KOAH’lı hastaların azami dikkat ile uyması gerekmektedir. Su ve sabun ile ellerin en az 20 sn boyunca yıkanması, temiz olmayan ellerle burun, ağız ve gözlere dokunulmaması ve öksürük , hapşırık sırasında kolun iç dirsek kısmı kullanılmalıdır.
Salgın döneminde KOAH tanısı olan hastaların ilaç raporları uzatılmıştı fakat yeni normal ile birlikte biten ilaç raporlarının yenilenmesi gerekmektedir. Bunun için hastalar mutlaka randevu ile hekime başvurmalı ve yoğunluk oluşmaması adına randevu saatinden 15 dakika öncesinde hastanede bulunmalıdır. Sağlık bakanlığımız bünyesindeki sağlık tesislerinde salgın için gerekli tüm önlemler alınmıştır.
Salgın süresince KOAH’lı hastaların tedavisinde kullanılan ve kortikosteroid içeren solunum yolu ile alınan ilaçlardan kaçınılması gerektiğine dair bilimsel olarak kanıtlanmış bir veri yoktur. Oksijen tedavisinde standart önerilere devam edilmelidir. Nebülizatör aracılığı ile kullanılan ilaçların COVİD-19 enfeksiyonu olan veya şüphesi bulunan kişilerde bulaşma ihtimali artacağı için kullanılmaması tavsiye edilmemektedir. Nebülizatör aracılığı ile alınan ilaçlar ölçülü doz inhaler kullanırak alınmalıdır.
KOAH hastaları pandemi ile birlikte evde daha çok vakit geçirdikleri için fiziksel aktivitede kısıtlılık oluşma ihtimali artmaktadır. Fakat KOAH’ta hareketsizlik istemediğimiz bir durumdur. Hastalarımız evin içinde yapabilecekleri fiziksel aktiviteler bulmalıdırlar. KOAH için normal şartlarda da ağır fiziksel aktivitelere gerek olmadığından herkesin evin içinde de yapabileceği yürüyüş, yeterli olacaktır.
Salgın ile birlikte günlük yaşantımızda meydana gelen değişiklilerin, özellikle kronik hastalıkları olan kişilerde psikolojik olarak da etkileri olduğu görülmüştür. Normal şartlar altında bile KOAH’lı hastaların yaklaşık %40’ında aşırı yorgunluk, zevkli aktivitelere ilginin azalması gibi depresif belirtiler ve %36’sında tıbbi müdahale gerektirebilecek anksiyete belirtileri görülebilmektedir. Ekonomik faktörler, işsizlik ve sosyal medya tarafından günlük olarak yayınlanan \\\'kötü haber\\\', özellikle yaşlı KOAH hastalarını demoralize edebilmektedir. Bu dönemde KOAH’lı hastalara COVİD-19 ile ilgili endişe verici haberlerden kaçınılması, aile bireyleri ve arkadaşlar ile kurallara (sosyal mesafe, maske, hijyen) uyularak iletişimde olunması, egzersiz yapılması, sağlıklı beslenilmesi ve sigaranın bırakılması tavsiye edilmektedir.
Salgın döneminde KOAH tanısı ile takip ettiğim hastalarıma teşekkür ederek yazımı bitirmek istiyorum. Çünkü bu dönemde alınan tedbirlere uydular ve kendilerini çok iyi korudular. Salgının bitmesi ve daha sağlıklı yarınlar için tedbirlere uymaya devam, size söz yine baharlar gelecek.

1540 Görüntüler

Yorumlar