Afrika\'da Vahşet | Kadın Sünneti

Afrika\'da Vahşet | Kadın Sünneti

2500 yıl önce mısırda başladığı tahmin edilen daha sonrasında Afrika\\\\\\\\\\\\\\\'da Müslüman ülkeler ve Avustralya aborjinlerin de yaygın bir gelenek haline gelen kadın sünneti nedir?

.

 

Gelin hep birlikte bir bakalım.

Öncelikle biliyorsunuz ki Müslüman ülkelerde erkekler sünnet edilir. Yalnız bu sünnet işlemi tamamen steril koşullarda ve doktorlar ya da bu işin uzmanı sağlık profesyonelleri tarafından gerçekleştirilir. Sünnet işleminde cilt kaplantısı açılır ve kesme hattı belirlenir. Makas ya da bistüri ile penis katlantısı steril bir şekilde kesilir. Kendisi eriyebilen ipliklerle dikilir. Daha sonra sünnet işlemi tamamlanmış olur ancak Afrika’nın birçok ülkesini dahil olmak üzere dünyanın belirli ülkelerinde kadınlarda da sünnet uygulanmaktadır. Erkeklerde Aslında dini olarak gözükse de tıbbi olarak birçok faydasını gördüğümüz sünnet, kadınlarda faydalı mı zararlı mı gelin bir de bunu görelim.

Sünnetin Kadınlara Faydası Var Mı?

Kadın sünnetinin hiçbir tıbbi dayanağı yoktur. Bu tamamen O bölgede yaşayan halkın gelenek ve görenekler ile alakalı bir durumdur. Burada kadınların cinsel ilişki sırasında haz almasını engelleyip sadece doğurganlığa yönelik cinsel temaslarda bulunmasını sağlanması için yapılan geleneksel göreneksel bir işlemdir.

DSÖ ve UNICEF Nasıl Tanımladı?

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF bir bildirim yayınladılar. Bu bildirime göre tıbbi olmayan diğer nedenlerle kadın dış üreme organlarının kısmen ya da tamamen çıkarılması ya da bu organlara başka bir biçimde verilen zararlar olarak tanımlanmıştır.

Sünneti Kim Gerçekleştiriyor?

Sünnetçiler genellikle yerli ve yaşlı kadınlardan oluşuyor. Bunun haricinde orada yaşayan bölge berberlerinin de bu işlemi gerçekleştirdiği biliniyor. İşlem geleneksel sünnetçiler tarafından yapıldığı zaman ustura, makas, jilet, kırık cam gibi steril olmayan hiçbir şekilde tıbbi olarak bu işlemin uygulanması doğru olmayan aletlerle edevatlarla Bu işlemi gerçekleştiriyorlar. The Lancet dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir makalede Ugandalı hemşire şu sözleri söylemişti. Ben gözlerimle şahit oldum. Bir sünnetçi aynı bıçağı 30’dan fazla kız üzerinde gözlerimin önünde kullandı.

Sünnet Nasıl Gerçekleşiyor?

1995 yılında Mısır\\\'da yapılan bir araştırma sonucunda kadınların %60\\\'ının lokal anestezi ile %13’ünün Genel anesteziyle %25\\\'inin hiç anestezi uygulanmadan kadın sünneti olduğu biliniyor. Yüzde ikinin durumu ise belirsizliğini koruyor. Kadın sünnetinin 3 tane çeşidi olduğu biliniyor. Gelin bakalım büyük çeşit neymiş nasıl yapılıyor.

 

Üst tarafta normal bir kadın üreme organı görüyorsunuz. Labia minör ve labia major yani büyük ve küçük dudaklar. Klitoris üretranın ağzı, vajen ve posterioru görüyoruz. Sağdaki tip bir kadın sünnetinde yukarıda kırmızı çizginin altında gördüğünüz sadece klitorisin üstündeki derinin alınması ya da Klitorisin kısmen veya tamamen alınması şeklinde gerçekleşiyor. Tip-3 kadın sünnetinde ise küçük Dudağın bir kısmı veya tamamı alınıyor. Labium major yani büyük dudakla birlikte dikiliyor. Burada vajinanın büyük bir kısmını örtecek şekilde dikiliyor. Sadece idrar yapabilmek adet döngüsünü sağlayabilmek adet salgısının dışarıya çıkabilmesi için küçük bir delik bırakılıyor sadece.

Sağlık Çalışanlarının Sünnete Etkisi Nedir?

Biraz önce kadın sünnetinin geleneksel sünnetçiler veya o bölgede yaşayan berberler tarafından uygulandığını söylemiştik. Ancak bazı ülkeler var ki bu ülkelerde sağlık çalışanları ve hatta doktorlar tarafından kadın sünneti uygulanıyor. Mısır, Kenya, Endonezya ve Sudan\\\'da genellikle profesyonel sağlık çalışanları uygulamayı yapıyor. 2008 yılı verilerine göre Mısır’da Kadın sünneti uygulamalarının %77\\\'si 2016 yılı verilerine göre Endonezya\\\'da kadın sünneti uygulamalarının yüzde 50\\\'sinden fazlası sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sünnet Kimlere ve Ne Zaman Uygulanıyor?

Kız çocukları genellikle 14 yaşına kadar sünnet ediliyor. Ancak evlenmeden önce veya hamile kaldıkları zamanlarda kadın sünneti uygulamaları yapılabilmesi de mümkün. Bu eylemin amacının kadınların haz için değil sadece üreme için cinsel ilişkiye girmesine olanak sağlayan cinsel özgürlüğünü ortadan kaldırmak olduğu biliniyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre her yıl 2 milyon kız çocuğu sünnet nedeniyle hayatını kaybetme tehlikesi yaşıyor. UNICEF tarafından yapılan en son tahminlere göre 30 ülkeden fazla yerde 120 milyondan fazla kız çocuğunun Kadın sünnetine maruz kaldığı biliniyor. Bunun haricinde 15 yaşına kadar olan 30 milyondan fazla kız çocuğununsa tehlike altında kaldığı söyleniyor.

Evet arkadaşlar Bugün dünyanın birçok ülkesinde yaşanan vahşet olan kadın sünnetini size tıbbi yönleriyle anlatmaya çalıştık. Bu tip araştırmalarımızın devamının gelmesi için makalemizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 

Kadın Sünneti İle İlgili Videomuzu İzlemek İçin Tıklayın

511 Görüntüler

Yorumlar