Podolog Atamaları Nasıl?

Podolog Atamaları Nasıl?

Podolog nedir? Nasıl olunur? Görevleri nelerdir? KPSS atama puanları kaç?

.

Podolog Nedir?

Kişilerin ayak sağlığının korunması ve bakımı ile alakalı hizmet sunan sağlık çalışanına podolog denir. Alanında profesyonel doktorun teşhis ve yönlendirmesine bağlı şekilde hastaların ayak tedavisine yardımcı olur. Ayak sağlığı ve hastalıkları ile alakalı bir bilim dalı olan Podoloji üzerine eğitimlerini tamamlayan kişiler, podolog unvanı alır. Ayak sağlığını koruyucu ve ayak rahatsızlıklarını önleyici tedbirler alınmasına yönelik çalışmalar yapan podologlar, ayak hastalıklarının tedavisinde profesyonel hekim ile görev alır.

 

Podolog Ne İş Yapar?

Ayak tedavisi ile uğraşan podologların görev alanları ve kapsamı bir hayli geniştir. Ayak sağlığının korunmasında önemli rol oynayan podolog diyabet hastalarının diyabetik ayak bakımı ile ilgilenirler. Özellikle tırnak mantarını da tedavi edebilen podolog ayak şekil bozukluklarına kadar her konu da hastaları sağlıklarına kavuşturmak için çalışırlar. Ayak hastalığı olanların beraberinde daha sağlıklı bireyler de ayaklarının rutin medikal bakımı için podologlara giderler.

Özellikle yoğun antrenmanları olan sporcular ve devamlı provalar yapan dansçılar devamlı ayaklarını yıpratıcı hareketler yaparlar. O sebeple dansçılar ve sporcular da yorulan ayaklarının rutin bakımı için podologlara gidebilirler. Bunun beraberinde kalınlaşmış tırnak ve nasır oluşumları ilgili gelen hastalarında tedavileri düzenli bir biçimde yapılır. Günümüzde hızla çoğalan ayak kokusu şikâyeti için de podolog kliniğine gidilir. Bu şekilde ayak kokusu da hızla giderilebilir.

 

Podolog Nasıl Olunur?

Aktif olarak podolog olmayı isteyen kişilerin bu alanında yeterli bilgi ve deneyime sahip olması şarttır. Podolog olmak için üniversitelerin 2 senelik eğitim veren Sağlık Meslek Yüksekokullarının podoloji bölümünden mezun olunmalıdır. 2 senelik podoloji bitirdikten sonra 4 senelik Fizyoterapi ve Rehabilitasyonla, Hemşirelik bölümlerine dikey geçiş yapılabilmektedir.

 

Podolog Olma Şartları Nelerdir?

Podolog olma koşulları arasında en önemlisi gerekli eğitimlerin tamamının alınması gerekiyor. Bu dersleri almamış ve eğitimi tamamlamamış kişiler podolog olamaz. Alınması mecburi olan dersler;

 1- Genel Anatomi,

 2- Genel Fizyoloji,

 3- Temel Mikrobiyoloji,

 4- Podoloji Uygulamaları,

5- Ayak Ortopedisi,

6- Patoloji,

7- Alt Ekstremite Nörolojisi,

8- Diyabet ve Ayak Sağlığı,

9- Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamalarıdır.

 

Podologlar İçin İş İmkanları Nelerdir?

Podologlar, devlet hastanelerinde, üniversite araştırma hastanelerinde ve özel hastanelerde podoloji teknikeri olarak görev alırlar. Podologlar hastanelerde çalışmak isterlerse KPSS sınavına girme mecburiyeti vardır. Ancak sınavda gerekli puan alınamaz veya başarısız olurlarsa özel hastanelerde çalışmaları mümkündür. Podologlar yalnızca hastanelerde çalışmaz.

Ayak sağlığı ile alakalı cihazlar üreten şirketlerde çalışmaları da mümkündür. Örneğin, yürümek için kullanılacak olan cihazların üretildiği şirketlerde danışman görevi ile çalışabilirler. Kısaca şirketlerde ayak sağlığı danışmanı, satış elamanı ve dağıtım uzmanı olabilirler. Podolog mezunları hemde futbol takımlarında ayak sağlığı uzmanı olarak da çalışabilmektedirler.

 

**Şu ana kadar bakanlık bünyesinde atama olmamıştır.

 

 

456 Görüntüler

Yorumlar