Protez Ortez Teknikeri Atamaları Nasıl?

Protez Ortez Teknikeri Atamaları Nasıl?

Protez Ortez Teknikeri nedir? Nasıl olunur? Görevleri nelerdir? KPSS atama puanları kaç?

.

Protez Ortez Teknikeri Ne Demek?

Protez ortez teknikeri; doktorun vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda birimde yapılan muayenelerde protez ve ortez ürünler hazırlayan, tedaviye katkıda bulunan, organ kaybı olması halinde onu destekleyen, koruyan veya yerine geçen unsurlar tasarlayan kişidir.

 

Protez Ortez Teknikeri Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İlgili protez ve yardımcı cihaz alanlarında çalışabilen protez ortez teknikerinin bazı görev ve sorumlulukları şu biçimdedir:

 • Tıbbi ortez ve protezin bakımı, kontrolü ve tamirini yapmak,
 • Yapı parçalarını birleştirmek ve söküp yenileme işlerini yönetmek,
 • Ortez ve protezin imalatında ve hastalardan ölçü alımlarında görev almak,
 • Alçı modeli hazırlamak,
 • Protezi ve ortezi imal etmek ve provasında görev almak,
 • Hastaya protez ve ortezin işleyişi, bakımı ile alakalı gerekli bilgiyi vermek,
 • Meme protezini ve hazır mamulleri hazırlamak ve hasta üstünde bunları uygulamak,
 • Yardımcı cihazların hastaların kullanımına uygun hale getirmek,
 • Doktor ile beraber dışarıda stabilizasyon için ön hazırlık yapmak, yumuşak ve alçı sargı yapabilmek,
 • Protez ve ortez yapım ve uygulama hizmetlerinin yürütülmesini sağlamak, bunun için atölye malzemelerini temin etmek, bakımını ve onarımını yapmak,
 • Protez ve ortez için hijyen sağlamak.

 

Ortopedik Protez ve Ortez Programından Mezun Olanların Çalışma Alanları Nelerdir?

Ortopedik Protez ve Ortez Teknikerliğinin, hastanelerde Sağlık Teknikeri olarak kadrosu bulunur. Bu konu da faaliyette bulunan özel işyerlerinde de yetişmiş elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca meslek elemanlarının kendi iş yerini açma şansı da bulunur.

Ortopedik Protez ve Ortez, devamlı gelişen bir dal olması sebebiyle, bu alandaki eleman ihtiyacı giderek artmaktadır.

 

Protez Ortez Teknikeri Nasıl Olunur?

Protez teknikeri olmak için meslek liselerinde bulunan Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyenliği, Tıp Elektroniği gibi bölümlerden mezun olmak gerekir. Bu alandan mezun olanlar Meslek Yüksekokullarında bulunan Protez ve Ortez önlisans bölümüne sınavsız giriş yapabilmektedir.

 

Ortopedik Protez ve Ortez programında alınan dersler nelerdir?

Teorik ve uygulamalı pek çok dersin öğrencilere sunulduğu Ortopedik Protez ve Ortez programında öğrencilere, Temel Anatomi ve Fizyoloji, Kinezyoloji Biomekanik, Malzeme Bilgisi, Mesleki Teknoloji, Desen ve Modelaj, Proteze Giriş, Orteze Giriş, İlkyardım, Ortez Analizi ve Değerlendirmesi, Protez Analizi ve Değerlendirmesi, Meslek Etiği, Sağlık Kurumlarında İletişim, Biyomedikal Teknoloji, Protez Ortezde Klinik Hastalıklar, Protez ve Ortez dersleri verilmekte.

 

2020/5 Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri Atamaları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 2020/5 alımında Önlisans Ortopedik Protez ve Ortez bölümünden toplam 111 kişi kadroya alındı. 2020/5 alımında Ortopedik Protez ve Ortez atamaları ile en yüksek 76,35921 puanla Mersin Tarsus Devlet Hastanesi ve en düşük ise 72,92829 puanla Tekirdağ Devlet Hastanesi kapatmıştır.

Atama Tarihi : 26 Mart – 1 Nisans 2020 tarihleri arasında tercih yapılmaya başlanmış ve 6 Nisan 2020 tarihinde sonuçlar açıklanmıştır.

 

2020/4 Ortopedik Protez ve Ortez Atamaları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış olan 2020/4 alımında toplamda 56 Ortopedi Teknikeri kadrosu verilmiştir. Verilen kadrolarda Ortopedik Protez ve Ortez Atama Puanları 2020/4 ile en yüksek kapatan 80,19489 puanla Osmaniye Devlet Hastanesi kapatırken, en düşük kapatan ise 75,74090 puanla Kars Harakani Devlet Hastanesi olmuştur.

Atama Tarihi : 14 – 20 Şubat 2020 tarihleri arasında tercih yapılmıştır. 2 Mart 2020 tarihinde tercih sonuçları açıklanmıştır.

 

2019/7 Ortopedik Protez ve Ortez Atamaları

2019/7 Sağlık bakanlığı tarafından yapılan KPSS alımında toplamda 55 Ortopedi Teknikeri alınmıştır. Alınan kadrolarda 2019/7 Ortopedik Protez ve Ortez Atamaları ile en yüksek 86,15068 puanla İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatırken, en düşük kapatan ise 77,93344 puanla Kahramanmaraş Elbistan Devlet Hastanesi olmuştur.

Atama Tarihi : 13 – 19 Aralık 2019 tarihleri arasında tercih yapılmıştır. 27 Aralık 2019 tarihinde sonuçlar açıklanmıştır.

 

2019/4 Ortopedik Protez ve Ortez Atamaları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 2019/4 KPSS alımlarında sağlık personellerinden 66 Ortopedi Teknikeri alımı olmuştur. Açıklanan sonuçlarda Ortopedik Protez ve Ortez Atamaları ile en yüksek 92.01010 puanla İstanbul Sadi Konuk EAH kapatırken, en düşük ise 79.94861 puanla Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi EAH kapatmıştır.

Atama Tarihi : 07 – 21 Ağustos 2019 tarihleri arasında tercih yapılmıştır. 28 Ağustos 2019 tarihinde sonuçlar açıklanmıştır.

 

160 Görüntüler

Yorumlar