Elektronörofizyoloji Teknikeri Atamaları Nasıl?

Elektronörofizyoloji Teknikeri Atamaları Nasıl?

Elektronörofizyoloji Teknikeri nedir? Nasıl olunur? Görevleri nelerdir? KPSS atama puanları kaç?

.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Nedir?

Elektronörofizyoloji teknikeri, hastanelerde ve çeşitli sağlık kuruluşlarında görev yapar. Özellikle MSS sorunları sebebi ile meydana gelen hastalıkların teşhis edilmesi için nörofizyolojik ölçüm cihazını kullanan kişilerdir.

 

Elektronörofizyoloji Teknikeri Eğitimi Nasıl?

2 senelik bir önlisans programı olan bölümde öğrenciler ilk yıl; Temel Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Terminoloji, Temel Farmakoloji, Nörofizyolojik Cihaz ve Ekipmanları, Elektroensefalografi (EEG), Konnitif Nörofizyoloji 1, Nöroloji 1, Uyku EEG’ si ve PSG, Sinir ve Kas Anatomisi, Biyofizik, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Üniversite Kültürü 1 ve 2, Atatürk İlke ve İnkılapları 1 ve 2, Türk Dili 1 ve 2, İngilizce 1 ve 2 derslerini görmektedirler.

İkinci senede ise hem teorik hem uygulama dersleri gören öğrenciler teorik olarak; Kognitif Nörofizyoloji 2, Nöroloji 2, Elektromiyografi (EMG), Duyusal Uyarılmış Potansiyeller, İlk Yardım, Sağlık Hukuku, Meslek Etiği ve Halk Sağlığı derslerini alırken uygulamalarını ise Klinik Elektronörofizyoloji Uygulamaları adı altında gerçekleştirmektedir.

 

Elektronörofizyoloji Teknikeri Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elektronörofizyoloji Teknikeri, cihazların rutin temizliği ve bakımıyla beraber;

 • EEG çekimlerinin yapılması ve raporlanması,
 • EMG çekimlerinin yapılması ve raporlanması,
 • PSG çekimlerinin yapılması ve raporlanması,
 • Beyin sapında meydana gelen uyarılma potansiyeli ile alakalı analizlerin yapılması,
 • Beyindeki göz merkezinde meydana gelen uyarılma potansiyeli ile alakalı analizlerin yapılması,
 • Hasta kayıtlarının takibi, kayıtların tutulması ve arşivlenmesi gibi görevleri yerine getirir.

 

Elektronörofizyoloji Bölümü Mezunları İş İmkanları

İki senelik bölümlere her ne kadar önyargıyla yaklaşılsa da nörofizyoloji teknikerlerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan dolayı da çok kıymetli bir bölümdür. Hastanede bir çok poliklinikte çalışabilirler. İş olanakları bir hayli fazla olan bölümlerden biridir. Kamu veya özel hastanelerde çalışabilirler. İş bulması zor olmayan iki senelik bir bölüm olduğu için bir hayli fazla tercih edilir. Bölümden mezun kişiler KPSS ile atanamasa bile özel hastanelerde veya polikliniklerde kolayca iş bulabilirler. Elbette bölümlerini 4 yıllığa yükseltebilme şansları da vardır.

 

Elektronörofizyoloji Bölümü Mezunları Nerede Çalışır?

Elektronörofizyoloji bölümü iki senelik eğitim veren en iyi bölümlerden biridir. Bölümden mezun kişilerin iş bulabilme ihtimalleri çok fazladır. Hastanenin pek çok bölümünde çalışabildikleri için hastanelerin çok ihtiyaç duyduğu mesleklerdendir. Bu bölümden mezun kişilere nörofizyoloji teknikeri unvanı verilmektedir. Nörofizyoloji uzmanları doktor gözetimi altında hastalara gerekli tanıları koyup tedavisine yardımcı olmaktadırlar. Nörofizyoloji teknikerlerinin çalışabilecekleri yerler aşağıda sıralanmıştır:

 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite hastaneleri
 • Eğitim ve araştırma hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Özel klinikler

 

Elektronörofizyoloji Bölümü Mezunları Maaşları

Elektronörofizyoloji bölümü ataması en zor olmayan bölümlerdendir. Son senelerde KPSS taban puanları 85 puan üstünde seyretmiştir. Öncelerden bu bölümün olduğu üniversiteler bir hayli az olduğu için atamalar da fazlaydı. Ancak günden güne üniversitelere bu bölüm açıldığı için ataması da zorlaşmaya başlamıştır. Ancak yine de bu mesleğe ihtiyaç olduğu için kişilerin işsiz kalmaları bir hayli zordur. Devlet kurumunda çalışan nörofizyoloji teknikerleri 3500- 4000 liranın üstünde maaş alabilir. Özelde çalışan kişilerin maaşı ise daha düşüktür. Özel bir hastanede çalışan nörofizyoloji teknikeri 3000- 3500 lira kadar maaş alabilir.

 

2020/5 Elektronörofizyoloji Teknikeri Atamaları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 2020/5 alımında Önlisans Elektronörofizyoloji bölümünden toplam 11 kişi kadroya alındı. 2020/5 alımında Elektronörofizyoloji atamaları ile en yüksek 84,18037 puanla Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve en düşük ise 82,67160 puanla Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatmıştır.

Atama Tarihi : 26 Mart – 1 Nisans 2020 tarihleri arasında tercih yapılmaya başlanmış ve 6 Nisan 2020 tarihinde sonuçlar açıklanmıştır.

 

2020/4 Elektronörofizyoloji ENF Atamaları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış olan 2020/4 alımında toplamda 16 Elektronörofizyoloji ENF kadrosu verilmiştir. Verilen kadrolarda Elektronörofizyoloji ENF Atama Puanları 2020/4 ile en yüksek kapatan 88,31395 puanla İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatırken, en düşük kapatan ise 83,07466 puanla Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmuştur.

Atama Tarihi : 14 – 20 Şubat 2020 tarihleri arasında tercih yapılmıştır. 2 Mart 2020 tarihinde tercih sonuçları açıklanmıştır.

 

2019/7 Elektronörofizyoloji ENF Atamaları

2019/7 Sağlık bakanlığı tarafından yapılan KPSS alımında toplamda 16 Elektronörofizyoloji ENF alınmıştır. Alınan kadrolarda 2019/7 Elektronörofizyoloji ENF Atamaları ile en yüksek 85,14315 puanla Mersin Toros Devlet Hastanesi kapatırken, en düşük kapatan ise 84,14078 puanla İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmuştur.

Atama Tarihi : 13 – 19 Aralık 2019 tarihleri arasında tercih yapılmıştır. 27 Aralık 2019 tarihinde sonuçlar açıklanmıştır.

 

2019/4 Elektronörofizyoloji ENF Atamaları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 2019/4 KPSS alımlarında sağlık personellerinden 23 Elektronörofizyoloji ENF alımı olmuştur. Açıklanan sonuçlarda Elektronörofizyoloji ENF Atamaları ile en yüksek 92.24605 puanla Aydın Atatürk Devlet Hastanesi kapatırken, en düşük ise 85.37735 puanla Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatmıştır.

Atama Tarihi : 07 – 21 Ağustos 2019 tarihleri arasında tercih yapılmıştır. 28 Ağustos 2019 tarihinde sonuçlar açıklanmıştır.

 

143 Görüntüler

Yorumlar