Kızılay Haftası (29 Ekim - 4 Kasım)

Kızılay Haftası (29 Ekim - 4 Kasım)

Kızılay haftası ne zaman? Türk Kızılay'ın görevi ve tarihteki önemi

.

Kızılay nedir?

Kızılay bir yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta toplumun kara gün dostudur. Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine yardıma koşar. Yaraları sarar. Her türlü yardımı yapar. Barışta yangın, sel, deprem felaketlerine uğrayanlara sıcak yardım elini uzatır. Fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere yardım eder. Onlara yiyecek, giyecek, içecek, yakacak, çadır ve para yardımı yapar.

 

Türk Kızılay'ın Tarihteki Önemi

Tarih 11 Haziran 1868...Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alan ülkemizin bu en köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.

 

Kızılay Haftası

Kızılay haftası 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde bulunan okullarda her sene kutlanmaktadır.

Türk Kızılayı genel merkezi ve Türkiye genelinde tüm şubeleri tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan bu haftada Türk Kızılayı’nın kuruluş gayesi ve yürütmüş olduğu insani yardım faaliyetleri özellikle öğrencilere, gençlere ve kamuoyuna anlatılarak, Türk Kızılayı’na ve faaliyetlerine yönelik farkındalık yaratılmaktadır.

Kızılay haftası kutlamaları kapsamında Kızılay öncelikle faaliyet alanlarına ilişkin yapılan çalışmalara ve ilkelere dair gençleri bilgilendirmek amacı ile okullarda tanıtımlar yapılmakta, Türkiye genelinde şiir, kompozisyon vb. Yarışmalar düzenlenmektedir.

 

Kızılayın görevleri nelerdir?

Bir sel felaketinde, felakete uğrayan herkezin yardımına Kızı­lay koşar. Onlara yiyecek verir, yatacak yer sağlar ve yarala­nanlara yardımcı olur.

Deprem olduğu zaman depremden zarar görenlere yardım eder. Onlara yiyecek, giyecek verir. Evleri yıkılanlara geçici ola­rak barınmaları için çadır verir. Yaralılara bakar,

Yangın felaketinden zarar görenlerin yardımına öncelikle Kızı­lay koşar, Onlara yatacak yer sağlar, Yiyecek, giyecek ve içe­cek verir.

Savaş anında yaralananların yardımına Kızılay koşar. Onların yaralarını tedavi eder. Savaştan zarar görenlerin yanında olur, onların her çeşit ihtiyacını gidermeye çalışır,

Ayrıca Kızılay, yiyecek ve içecek bulamayacak kadar fakir olanlara kurmuş olduğu aş evlerinde yiyecek ve içecek verir,

Kızılay, sakat vatandaşlara sakat arabası, koltuk değneği, ya­pay organ ve ilaç yardımında bulunmaktadır.

Başarılı öğrenciler için yaz kampları açar. Bu kamplarda öğ­rencilerin bedenen ve ruhen gelişmelerine yardımcı olacak çalış­malar yapılır,

Kızılay, bütün bu çalışmalarını hem yurt içerisinde hem de yurtdışında itinayla yürütür, ihtiyaç sahiplerine yardım ederken dil, din ve ırk ayrımı yapmaz. Çalışmalarını insani duygularla ve eşitlik, evrensellik ilkelerine uygun bir biçimde yerine getirir.

 

 

 

127 Görüntüler

Yorumlar