Prof. Dr. Özkaya: "Ya yasaklarla yaşayacağız ya da aşı olacağız"

Prof. Dr. Özkaya:

"Sinovac' adlı aşı şu an piyasadaki güvenilir ve en az yan etkisi olan aşılardan biri"

.

Binlerce korona virüs hastasının hayata tutunmasını sağlamayı başaran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, ölümden kıl payı dönen bir doktorun akciğerlerindeki inanılmaz değişimi göstererek 'aşı' vurgusu yaptı. Özkaya, "Herkesin mümkün olduğunca aşılanması gerektiğine inanıyoruz. Ya yasaklarla yaşayacağız veya aşı olacağız" dedi.
Birçok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Kovid-19 salgınıyla mücadele uzun zamandır devam ediyor. Alınan tedbirler ve kısıtlamalarla beraber vaka sayıları düşse de hergün yeni korona virüs vakaları ortaya çıkıyor. Bu durumda salgının engellenmesi için aşının önemi daha da arttı. Geçen günlerde Çin'den Türkiye'ye getirilen Kovid-19 aşıları aşamalı olarak yapılmaya başlanacak.
VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Şevket Özkaya ise "Ya aşı veya yasak" diyerek açıklama yaptı. Gelen aşının piyasada bulunan güvenilir ve en az zararlı etkisi olan aşılardan biri olduğunu dile getiren Prof. Özkaya, "Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca'nın açıkladığı gibi, bu hafta perşembe ve cuma günü tüm Türkiye aşılanmaya başlayacak. Önce riskli gruplar ve sağlıkçılar olmak üzere aşıya başlanılacak. Bu Çin'den gelen 'Sinovac' adlı aşı şuan piyasada bulunan en güvenilir aşı ve en az zararlı etkisi olan aşılardan birisidir. Aslında aşı olmak bireysel bir karar değil, toplumsal bir sorumluluktur. Herkesin bu bilinçle karşılamasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"80 binlere ulaşan vakaları gördük"
Mart-nisan aylarında ilk vakalar açıklandığında yasaklar geldiğini dile getiren Prof. Dr. Özkaya, "Biz mart, nisan, mayıs aylarında hep yasaklarla gittik. Vaka sayısını da belli bir düzeyde tuttuk. Yasaklar kalktığında 3-dört ay önce Sağlık Bakanımızın açıkladığı gibi vaka sayıları birden 80 binlere ulaştı. 80 binlere ulaştıktan sonra yaklaşık 6 hafta önce hükümetimizin açıkladığı tedbirlerle 10'da 1'e kadar düştü. Bunu tedbirlere uyum ile gördük. Bundan sonra ya Çin'den gelen aşı ile toplumda ne kadar çok kişiyi aşılarsak hastalığı o kadar az karşılayacağız. Ya yasaklarla devam edeceğiz veya önümüzdeki aylarda toplumda mümkün olduğunca kişiyi aşılayarak bu hastalıktan bir an evvel kurtularak eski normalimize dönmeyi amaçlayacağız. Bu amaçla halkımızın bireysel bir kararla değil toplumsal sorumlulukla davranmalarını istiyoruz. Bunu siyasi, ekonomik platformdan çıkararak toplumsal sorumlulukla eski normale dönmemiz için herkezin mümkün olduğunca aşılanması gerektiğine inanıyoruz. Ya yasaklarla yaşayacağız veya aşı olacağız" biçiminde konuştu.

"Ölümden kıl payı kurtulan bir doktorun akciğerleri"
Önce sağlık çalışanlarının aşılanacağını belirten Prof. Dr. Özkaya, "Doğrusunu söylemek gerekirse bu incelediğimiz tomografi, ölümden kıl payı kurtulan bir doktor arkadaşımın tomografisi. Gördüğünüz gibi kendisi canla başla Kovid-19 hastalarını tedavi ederken hastalığa yakalandı. Günlerce hayati tehlike yaşadı. Önce sağlık çalışanlarını aşılayacağız çünkü sağlıkçılar ne kadar kuvvetli olursa toplumumuzun da o kadar kuvvetli olacağını düşünüyoruz. Bu görünüşünü değiştiren gördüğünüz film de 40’lı yaşlarda bir hastamızın akciğer filmi. Gördüğünüz gibi yaygın bir akciğer tutulumu var. Biz normalde 65 yaş üstünü sokağa çıkmayı yasaklıyoruz ama gördüğünüz gibi 40’lı yaşlarda da çok ciddi akciğer tutulumuyla gelen hastalar oluyor. Bu da bugün kontrole gelen akciğeri pırıl pırıl olan bir hastamız. Herkes bu kadar şanslı olmuyor. Bildiğiniz gibi 65 yaş üstü yurttaşlarımızı bu salgında çok fazla kaybettik. Onlar şu anda hala evde hapisler. Toplumda ne kadar çok kişi aşılanırsa bu esaretten kurtulacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

Yorumlar